Телефонуй:

phone (095)-822-93-30 (098)-387-38-62

Поділ бізнесу подружжям

Friday July 14th, 2017

Перш ніж ділити майно, подружжю необхідно правильно визначити обсяг майна, що належить йому на праві спільної сумісної власності, виокремивши особисте майно, оскільки саме об’єкти спільної сумісної власності підлягають поділу.

Як показує судова практика, факт поширення на майно режиму спільної сумісної власності потрібно щоразу доводити в суді через призму наступних аргументів:

  • час набуття майна,
  • джерело походження коштів для набуття майна,
  • мета набуття майна.

Відповідно, недостатньо лише вказати, що майно придбане за час шлюбу, а потрібно надавати докази, які б свідчили про спільну участь кожного з подружжя у придбанні майна як за рахунок спільних коштів, так і за рахунок спільної праці.

Внесок до статутного фонду господарського товариства не являється об’єктом спільної сумісної власності чоловіка та дружини. Оскільки  такий внесок (вклад) з моменту його передачі товариству стає його власністю. На розпорядження часткою у статутному капіталі також не вимагається і згода другого з подружжя.

Однак не можна не відмітити, що у випадку, якщо внесок у статутний капітал господарського товариства зроблений за рахунок спільних коштів подружжя, а також в інтересах сім`ї, тоді другий з подружжя може претендувати на поділ доходів товариства,  виплату половини вартості внесеного майна. Отож, як бачимо, у другого з подружжя виникає зобов`язальне право, що трансформувалося із речового.

Відповідно до п. 29 Постанови  Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007р. на майно фізичної особи-підприємця, а також приватного підприємства не поширюється правовий режим спільної сумісної власності. Тобто, якщо один з подружжя займаючись бізнесом, здійснюючи підприємницьку діяльність, набув певне майно як підприємець, то таке майно не входить до загальної маси майна, що підлягає поділу, оскільки останнє набуває статусу особистої власності.

Однак, Конституційний суд у своєму рішенні від 19.09.2012р. зробив протилежний висновок, згідно якого статутний капітал та майно приватного підприємства, що сформоване за рахунок спільних коштів подружжя, являється об’єктом права спільної сумісної власності і, відповідно, підлягає поділу.

Судова практика не показує єдності правової позиції щодо даного питання: суди у подібних ситуаціях визнають майно фізичної особи-підприємця як особистою так і спільною сумісною власністю. Однак переважає позиція, що майно приватного підприємця не являється спільною сумісною власністю, що на мою думку є правильним, зважаючи на наступне.

Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов`язаннями усім своїм майном, що включає: особисте майно і частку майна, що належатиме їй при поділі спільного майна. Якщо один з подружжя діючи як підприємець придбав майно, яке використовується в процесі здійснення підприємницької діяльності, тоді таке майно слід розглядати як особисту власність, а другий з подружжя може лише претендувати на частку від отриманого доходу від такої діяльності.

Попередній запис на консультацію

Звертайтеся за професійною
консультацією