Телефонуй:

phone (095)-822-93-30 (098)-387-38-62

Перевірка Держпраці: основні моменти

8th, 2017

В грудні 2016 року  Верховна Рада України вирішила в черговий раз «підтримати» розвиток бізнесу в Україні та різко посилила відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю.

Розмір штрафів встановлений із прив`язкою до зарплатного мінімуму, встановленого на час, коли таке правопорушення буде виявлено.  Зважаючи на те, що згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата протягом 2017 року буде незмінною і становитиме 3 200 грн., розмір штрафів буде наступним:

  • якщо під час перевірки юридичної чи фізичної особи-підприємця буде встановлено, що працівник офіційно не працевлаштований, або оформлений на неповний робочий день, при фактичному виконанні роботи протягом усього робочого часу – роботодавцеві доведеться заплатити штраф у розмірі 96 000 грн.;
  • за здійснення оплати праці у розмірі меншому за 3 200 грн. (зарплатний мінімум) – штраф становитиме 32 000 грн.;
  • за недопущення до проведення перевірки – розмір штрафу коливатиметься від 9 600 грн. до 320 000 грн.

Безумовно, держава повинна сприяти підвищенню соціальних гарантій для кожного працівника, водночас зобов`язана не допустити недобросовісне накладення штрафів, які можуть виявитися непосильними та просто згубними для роботодавця.

Як бачимо, найбільший розмір штрафу передбачається у разі недопущення до проведення перевірки, і це, на мою думку, може використовуватись нечесними інспекторами для виконання «плану» щодо наповнення державного бюджету. Ось чому потрібно бути пильними та чітко з`ясувати для себе права та обов`язки перевіряючих.

Згідно Положення «Про Державну службу України з питань праці», працівники держпраці мають право безперешкодно та без повідомлення протягом робочого часу здійснювати перевірки юридичних та фізичних осіб-підприємців, залучаючи при необхідності спеціалістів державних органів, органів місцевого самоврядування, профспілок, громадських організацій, а також правоохоронні органи. Інспектори враві отримувати від роботодавця письмові та усні пояснення, надавати обов`язкові до виконання рекомендації, фіксувати порушення законодавства про працю та цілий ряд інших повноважень.

Однак потрібно пам`ятати, що зазначені у Положенні права інспекторів праці, потрібно розглядати у комплексі із нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який чітко визначає підстави проведення планових та позапланових перевірок, містить перелік документів, який інспектор зобов`язаний пед`явити роботодавцю для допуску його до перевірки.

Так, перед початком здійснення перевірки, обов`язковими для пред`явлення інспектором є:

  • посвідчення (направлення) на проведення перевірки;
  • службове посвідчення інспектора;
  • копія погодження Держпраці на проведення позапланового заходу нагляду.
  • також уповноважена особа суб`єкта господарювання має право ознайомитися із рішенням (наказом, розпорядженням), на підставі, якого було видано посвідчення (направлення) на проведення перевірки.

Отож, якщо перевіряючий не зможе вам пред`явити необхідних документів, ви маєте право відмовити йому у проведенні перевірки. Ви можете не допускати до проведення перевірки інспекторів держпраці у випадку, якщо про планову перевірку вас не було попереджено письмово за 10 днів до проведення такого заходу.

Для захисту порушених прав суб`єкт господаювання може звернутися в Державну регуляторну службу (ДРС) із скаргою на неправомірні дії інспектора.  ДРС уповноважена розглядати такі звернення і складати адмінпротоколи щодо винних осіб.

У будь-якому випадку пам`ятайте, що вчасне звернення до кваліфікованого юриста, допоможе вам заощадити час і гроші.

 
 

Попередній запис на консультацію

Звертайтеся за професійною
консультацією