Телефонуй:

phone (095)-822-93-30 (098)-387-38-62

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Макаренко та інші проти України від 16.09.2021р.

Saturday February 19th, 2022

Нещодавно Європейський суд з прав людини виніс позитивне рішення по справі “Макаренко та інші проти України” (рішення №53747/09 від 16.09.2021р.). Дана справа об`єднала п`ять заяв громадян України, які скаржилися за різними статтями Конвенції на жорстоке поводження зі сторони працівників міліції та непроведення ефективного розслідування.

Мені випала нагода представляти інтереси одного із заявників, який  скаржився за статтею 3 Конвенції («Заборона Катування») на жорстоке поводження з ним працівників міліції та непроведення ефективного розслідування його скарг, оскільки перебуваючи в приміщенні райвідділку поліції (2011р.) отримав ряд тілесних ушкоджень, однак протягом майже трьох років не міг добитися належного розслідування, встановлення і покарання винних осіб. Втративши будь-яку надію на відновлення справедливості, у 2013р. клієнт звернувся до мене для подачі заяви в Європейський суд з прав людини – як останньої інстанції для відновлення справедливості.

Після тривалого розгляду, незважаючи на заперечення Уряду, Європейський суд з прав людини суд одноголосно визнав заяву прийнятною та прийшов до висновку про «порушення статті 3 Конвенції у зв’язку з непроведенням національними органами влади ефективного розслідування скарг на жорстоке поводження працівників міліції» оскільки:

  • Не було проведено повноцінного розслідування небезпідставних скарг на жорстоке поводження;
  • Відсутні ознаки докладання достатніх зусиль для збору об’єктивних доказів, зокрема, не проведено очних ставок або інших дій для усунення розбіжностей у викладах різних учасників подій;
  • Затримка у повідомленні заявника про рух справи.

Заявнику призначено справедливу сатисфакцію у розмірі 7 500 євро та відшкодовано судові витрати по справі.

Як бачимо, розгляд справи Європейським судом з прав людини був достатньо тривалим – 8 років, однак виконання рішення суду відбулося швидко. Впродовж трьох місяців держава Україна сплатила клієнту призначені суми шляхом конвертації в національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу.

Звертаю вашу увагу, що законом чітко визначений строк виконання таких рішень – 3 місяці, після чого держава Україна сплачуватиме простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, а тому такі рішення виконуються швидко.

Повний текст рішення ЄСПЛ у справі Макаренко та інші проти України від 16.09.2021р. в перекладі українською мовою доступний за посиланням.

Отож, Європейський суд з прав людини забезпечує гарантії прав людини, є контрольним механізмом, закладеним Конвенцією, дотримання державами-учасницями, зокрема і державою Україна, її положень, упровадження норм і принципів у рамки національних правових систем. І як бачимо це працює. Тому не втрачайте надії та звертайтесь за захистом порушених прав.

Попередній запис на консультацію

Звертайтеся за професійною
консультацією