Телефонуй:

phone (095)-822-93-30 (098)-387-38-62

Повернення та видворення іноземців за межі України

Saturday April 22nd, 2017

На іноземців, які законно перебувають на території України поширюються права та свободи, якими користуються і громадяни нашої держави, вони несуть аналогічні обов`язки за виключенням випадків встановлених чинним законодавством.
Іноземні громадяни можуть проживати в Україні під час дії візи, оформлення відповідного дозволу на проживання, у випадках обумовлених міжнародними договорами. Зокрема підставою для отримання іноземцем посвідки на тимчасове проживання є: прибуття в Україну для легального працевлаштування; для навчання; для участі у реалізації міжнародних проектів; за запрошенням релігійних організацій, акредитованих в Україні; для роботи в структурних підрозділах, представництвах іноземних компаній, банків; для здійснення волонтерської, культурної та освітньої діяльності, під час роботи кореспондентом іноземного ЗМІ, у випадку прибуття в Україну з метою воз`єднання сім` ї.
Однак, коли іноземець втрачає підстави для легального перебування в Україні та ухиляється від виїзду в добровільному порядку, він набуває статусу нелегального мігранта, до якого органами ДМС, працівниками охорони державного кордону чи СБУ можуть бути застосовані заходи щодо повернення чи видворення в примусовому порядку.
Зважаючи на законодавчо сприятливий клімат перебування іноземців на території України та, можливо, не достатній контроль державних органів щодо законності перебування таких осіб на теренах країни, не рідко трапляються випадки, що іноземці можуть нелегально знаходитися в Україні протягом кількох років (ведуть бізнес створюють сім`ї). І лише отримавши рішення про повернення чи видворення вони починають шукати способи легалізації свого перебування в Україні.
Примусове повернення застосовується у випадку порушення іноземцем законодавства, що визначає правові підстави проживання іноземця на території України, якщо дії іноземця становлять загрозу національній безпеці країни, якщо необхідно захистити законні права та інтереси громадян України.
Рішення щодо примусового повернення приймають уповноважені органи з обов`язковим повідомленням прокурора. У рішенні зазначається строк, протягом якого іноземець зобов`язаний залишити територію України. Рішення вручається іноземцю, у його паспорті проставляється штамп із зазначення строку повернення, а документи, які є підставою для легального перебування – вилучаються (віза скасовується). Таке рішення може бути оскаржено іноземцем у судовому порядку. У рішенні про повернення може додатково визначатися термін протягом якого іноземцю забороняється в`їзд на територію України (в межах трьох років).
Іноземець підлягає примусовому видворенню, якщо ухилився від примусового повернення і є підстави вважати, що таке ухилення можливе і в майбутньому. Видворення застосовується тільки на підставі рішення суду (постанова адмінсуду). Як правило при виявленні такого порушника його поміщують в ПТПІ (пункт тимчасового перебування іноземців). Час перебування в ПТПІ не може перевищувати 6 місяців. КАС України передбачає також можливість застосування судом і інші заходів запобігання втечі іноземця – взяття на поруки та внесення застави. Для осіб, які підлягають видворенню застосовується заборона в їзду в Україну строком на 5 років.
Законодавець передбачив скорочені строки для розгляду даної категорії справ: позови, що стосуються примусового повернення розглядаються в день звернення, позови щодо видворення та його оскарження – протягом 5 днів з моменту подачі позову. Потрібно враховувати, що оскарження рішень щодо примусового повернення чи видворення не зупиняє їх виконання, тому рекомендувала б звертатися до суду в порядку забезпечення позову про зупинення дії такого рішення.
Звертаю увагу на те, що процедура повернення чи видворення призупиняється, якщо іноземець клопоче про отримання статусу біженця або особи, що потребує додаткового захисту.
Такі особи мають право на правову допомогу адвоката та зустріч із представником дипломатичного представництва.

Попередній запис на консультацію

Звертайтеся за професійною
консультацією