Телефонуй:

phone (095)-822-93-30 (098)-387-38-62

Судові витрати та пільги щодо сплати судового збору у цивільних справах

Saturday July 9th, 2016

Судові витрати – це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв‘язку з розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати – це витрати держави, які вона несе у зв’язку з вирішенням конкретної справи.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов‘язаних із розглядом справи, відповідно до глави 8 розділу I Цивільного процесуального кодексу України.

Визначені цивільним процесуальним законом види є вичерпними, тому сторони не можуть нести інші витрати, не передбачені чинним законодавством. Водночас склад судових витрат по окремим його видам не є вичерпним.

При зверненні осіб із позовами  у цивільних справах, щоразу потрібно звертати увагу на те, чи позивач (позивачі) мають пільги щодо сплати судового збору, чи  звільняються від такої сплати.

Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011р. визначено пільги щодо сплати судового збору, згідно якої звільняються від сплати судового збору позивачі при поданні окремих позовів, а також певні категорії осіб, незалежно від виду позову.

Оскільки стаття 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011р. не містить вичерпного переліку пільг щодо сплати судового збору, то при визначенні таких пільг слід керуватися іншим законодавством України, наприклад, статтею 14 Закону України від 01 грудня 1994 р. “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового слідства, прокуратури і суду”, статтею 22 Закону України від 22 жовтня 1993 р. “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, статтею 22 Закону України від 12 травня 1991 р. “Про захист прав споживачів”.

Вищевказані особи звільняються від сплати судового збору не лише при пред‘явленні  самого позову, але й при поданні апеляційних чи касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами та Верховним Судом України.

Також потрібно враховувати, що пільги, передбачені Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011р. стосуються лише справи та її руху, відповідно сплата судового збору за подання до суду заяв про забезпечення доказів або позову здійснюється на загальних підставах за визначеними ставками незалежно від того, чи звільнені позивачі від сплати судового збору за пред’явлення певних позовів. Однак це не стосується категорій осіб, визначених у пунктах 89 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011р., які незалежно від виду позову, взагалі звільнені від сплати судового збору.

Попередній запис на консультацію

Звертайтеся за професійною
консультацією