Телефонуй просто зараз:phone (095) - 822 - 93 - 30

Сімейні відносини без реєстрації – правовий статус майна

Березень 24, 2017

Достатньо часто трапляються випадки, коли люди не реєструючи своїх відносин в органах РАЦСу ведуть повноцінне сімейне життя, виховують спільних дітей, набувають разом майно. Питань жодних не виникає, коли сімейні відносини складаються сприятливо.

Що ж робити з майном у випадку, коли стосунки припинилися, люди розійшлися? Кому належить таке майно, як його поділити?

Відповідно ст. 74 СК України, майно набуте за час спільного проживання чоловіка та жінки, які проживали однією сім`єю, однак не реєстрували шлюбу між собою (і водночас не перебували в іншому), вважається їх спільною сумісною власністю, що передбачає рівність прав чоловіка і жінки щодо володіння, користування і розпорядженням майном, необхідність взаємної згоди щодо його розпорядження.

Як вбачається з наведеного громадянський шлюб (цивільний) практично прирівняний законодавством до зареєстрованого. Однак на практиці, при поділі майна осіб, які проживають у цивільному шлюбі виникає ряд спірних, неврегульованих законодавцем питань, що породжує неоднозначну судову практику.

Перш ніж поділити таке майно, потрібно в судовому порядку встановити, що чоловік та жінка станом на момент придбання майна проживали разом, однією сім’єю без реєстрації шлюбу та визнати оспорюване майно спільною сумісною власністю.

Отож, якщо чоловік чи жінка  проживаючи без реєстрації  шлюбу, за спільні кошти придбають майно, то таке майно юридично належатиме лише тому з них, на кого фактично це майно буде оформлене. При нотаріальному оформленні нерухомого майна згода іншої сторони таких подружніх відносин не буде вимагатися, оскільки шлюб не зареєстрований в  органах РАЦСу. І лише після звернення в суд та надання доказів про те, що майно було придбане за час спільного проживання, спірне майно може бути визнане судом спільною сумісною власністю.

Відповідно до правової позиції ВСУ по справі № 6-148цс12 від 12.12.2012р., для того, щоб визнати майно спільною сумісною власністю, необхідно подати докази того, що чоловік та жінка вели спільне господарство і мали спільний бюджет, разом несли витрати в інтересах сім`ї.

На підтвердження факту проживання однією сім‘єю без реєстрації шлюбу суду можна представити: свідоцтво про народження дітей, де чоловік записаний батьком дитини, народженої під час спільного проживання; виписки з домової, по господарської книжки, особового рахунку, копії паспорта, з яких буде видно, коли і до кого оселився чоловік (жінка) на постійне проживання і в якості кого; анкети, інші документи, що оформляються під час прийняття на роботу (службу), при оформленні пенсії, під час прийняття на військову службу, виїзду за кордон в службове відрядження, де чоловік або жінка іменують себе подружжям; різного роду заяви до органів місцевого самоврядування, організації, що надають комунальні послуги, про надання пільг, субсидій, у яких чоловік і жінка значаться як єдина сім‘я; квитанції, особові рахунки на ім‘я одного та іншого про оплату комунальних послуг; докази спільного придбання майна, як нерухомого так і рухомого; довідки з ЖЕК, ДУ, вуличного та домового комітетів, ОСББ, про те, що чоловік і жінка проживають як подружжя тривалий час в одному приміщенні; ділове та особисте листування, з яких убачається, що чоловік і жінка спільно відпочивали та іменували себе як «дружина» та «чоловік»; довідка органу РАЦС про те, що чоловік і жінка не перебувають та не перебували в іншому шлюбі у спірний період.

Якщо ж майно набуте до 01 січня 2004 р., у період чинності Кодексу про шлюб та сім`ю, яким не передбачалася можливість визнання факту спільного проживання як підстави для визнання набутого майна спільною сумісною власністю, потрібно доводити, що майно є придбаним в результаті спільної праці чоловіка та жінки, як сім`ї, що відповідає правовій позиції ВСУ від 25.12.2013р.  у справі № 6-135цс13.

Якщо у Вас виникли будь-які запитання можете звернутись до мене, адвоката Оксани Туркас у м. Львів, для безкоштовної правової консультації в сімейних справах.

 

Попередня консультація безкоштовна

Звертайтеся за професійною
консультацією